Kdy jste naposledy udělali někomu radost? Jen tak. Kdy jste naposledy někomu pomohli? A nečekali, že tím něco získáte.
Proč byste měli vůbec někomu pomáhat? Jednak pomoci někomu je už samo o sobě hrdinský čin, přestože to třeba ti druzí někdy neocení. Navíc se ukazuje, že pokud někomu pomůžeme, má to pozitivní vliv na naši psychiku.
V jedné studii[1] měli lidé za úkol si vědomě předem říct, že udělají 5 dobrých skutků pro jiné lidi během jednoho dne. Porovnáváni byli s jinou, tzv. kontrolní, skupinou lidí, která tento úkol neměla. Bylo zjištěno, že lidé ze skupiny, kde se prováděly dobré skutky, se na konci dne cítili mnohem šťastnější, než kontrolní skupina. Navíc, tato zvýšená úroveň štěstí u těchto lidí trvala i v dalších dnech, přestože už tyto dobré skutky dále nevykonávaly. Co z této studie plyne?
Pokud se vědomě rozhodnete, že někomu pomůžete, s největší pravděpodobností si zvýšíte úroveň prožívaného štěstí nejen pro ten den, kdy vykonáte tento čin, ale i pro dny následující.
V další studii[2] čítající přes 2000 lidí se ukázalo, že altruistický čin (myšleno jako pomoc druhým bez jakéhokoliv očekávání zisku z této akce, pomoc druhým jen z důvodu samotné pomoci, kdy nečekáme, že nám to nějak vrátí) vedl ke snížení úrovně stresu u lidí, kteří takto někomu pomohli.
Takže když už nic jiného, když už vás neobměkčí ani ty Vánoce, tak buďte sobci a pomáhejte druhým aspoň kvůli sobě. Snížíte si stres a budete šťastnější.
[1] Lyubomirsky S. (2007). The How of Happiness. New York. Penguin, p. 127-129.
[2] Post S. G. (2005). Altruism, happiness and health: It’s good to be good. International Journal of Behavioral Medicine, 12, 66-77 a také Schwarz et al. (2003). Altruistic social interest behaviors are associated with better mental health. Psychosomatic Medicine, 65, 778-785.