Návod k vyplnění – Díky, že jsi! – KAPITOLA 1Doba čtení: 3 minut

Jedna z mých prvních vzpomínek na Tebe je

Co sem patří: Jakákoliv z raných dětských vzpomínek, nemusíte se stresovat, že nevymyslíte hned tu první. Můžete tomu dát čas (klidně otázku nejdřív jen pročtěte a jděte dál a pak se k ní vraťte nakonec) a dovolte si popřemýšlet, co je ta nejvíce první, která vám přijde na mysl. Z postýlky? Jak se o Vás starali? Jak si s Vámi hráli? Z nějaké dovolené? Z Vánoc? Nebo raná vzpomínka z Vašeho domova? Něco vás vždy napadne, většinou několik věcí a pak můžete vybrat jakékoliv brzké vzpomínky, nebo klidně tam toho napište i více.

Moje narození, k Tvojí velké radosti, nastalo

Zde napište jen datum, případně den v týdnu, když si dohledáte a můžete přidat i nějaký zajímavý detail, co rodič zrovna v tyto dny (tento den) dělal, případně jak se dozvěděl o vašem narození (pokud jde o tátu tedy), jak dlouho trval porod, v kolik přesně jste se narodili, jestli to byl císařský řez, jak jste vypadali po porodu, kolik jste měli kg a kolik jste měřili atd. Cílem je napsat to datum – aby rodič viděl, kdy mu začala ta dřina s vámi, a případně nějaký detail, aby si ten den vašeho narození ještě lépe vybavil se všemi detaily.

Vím, že jsi to dělal/a velmi nerad/a, ale občas Tvá výchova nezůstala jen u pochvalných slov. (Obrázek znázorňuje oblasti, které za ty roky utrpěly újmu.)

Zde zakroužkujte (nebo šipkou znázorněte), které části těla prošli nějakým fyzickým trestem (ten budete pak kroužkovat v další otázce). Pokud šlo o mentální trest (slovní výhružky, apod.), klidně zakroužkujte celou hlavu. Pokud studená sprcha, tak celou postavu.

Verze pro oba: Pokud kroužkujete pro každého rodiče zvlášť, tak ke každé bublině dopište „M“ (máma) nebo „T“ (táta) – tyto zkratky budeme používat i nadále. To samé u zbraní v následující otázce – také můžete dopsat k jednotlivým zbraním „M“, „T“, nebo „M,T (případně „oba“)“. Do sekce Jiné můžete dopsat nějakou specifickou zbraň – bačkora, hadice (ano i to se prý stalo), pásek,…

Nebo tam nemusíte specificky uvádět M a T ke každé oblasti s újmou, nebo „zbraní“ – může to vyvolat zajímavou diskuzi mezi rodiči, kdo kterou „zbraň“ používal.

 

Jsou tipy nedostatečné či neúplné? Dejte nám to vědět na info@perkman.cz a rádi to napravíme!

Zpět na rozcestník kapitol.